Ataşehir Escort Ev Boyası Nedir? Boya Neyden Yapılır? - Ev Dekorasyon Örnekleri ve Aksesuarlar
16 Haziran 2016

Ev Boyası Nedir? Boya Neyden Yapılır?

Ev Boyası Nedir? Boya Neyden Yapılır?

Ev boyası, ev dekorasyonunun asli unsurlarından biri olarak; mekânları tertemiz hale getiren ve renklerle canlı bir ortam oluşturan kaplama işlemidir. Boya sadece mekânları değil plastik ürünlerden defter kaplarına monitör çevresine kadar her sektörel sahaya girmiş haldedir. Yaş ve toz boya olarak iki genel konseptte alınabilir. Uygulandıkları yerlerde sadece koruma avantajı sağlamaz aynı zamanda dekoratif bir güzellik katar. Yüzeylerde kuruyan bu film tabakalarının içeriği ise çoğumuzun merak ettiği konulardan biri olmuştur.O halde boya neyden yapılır?

Boyayı oluşturan başlıca maddeleri şöyle sıralayabiliriz: Bağlayıcılar (alkid veya reçine) pigmentler (renk veren boyar maddeler) yardımcı pigmentler (extenders) kimyasal ajanlar ve yardımcı maddeleri solventler (petrolden üretilen likitler) ve belli yerlerde kullanılan bazı boyalar için yardımcı maddeler. Özetle boya bu maddelerden oluşur.

Bu maddelerden bağlayıcılar boya filmini oluşturan likit maddelerdir. Boyanın sağlamlık elastikiyet yapışan parlayan özellikler kazanmasını sağlar. Kısaca bağlayıcılar; boyanın olmazsa olmazıdır. Pigmentler ise boyaya renk verir. Solventler boyanın akışkan olmasını sağlar. Solventler boyanın özelliklerinden hiçbir şey eksiltmez. Katkı ve dolgu maddeleri ise kalsit barit talk gibi maddelerden oluşur. Bunlar boyanın kalitesinde rol oynayan yardımcı unsurlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
kapi-susu-yapma
Kendi Kapı Süsünü Yapma

Hediyelik eşyalar satan mağazalarda, birbirinden sevimli, güzel ve şık tasarımlarda karşımıza çıkan kapı süsleri, oldukça yüksek fiyatlara satılmaktadır. Oysaki sizler...

Kapat